– Сьогодні у Вас на заводі неробочий день? – запитав я у супроводжуючого мене інженера, глянувши через звуконепроникні вікно оглядової галереї на безлюдний цех з виробництва компонентів двигунів.
– Ні, звичайний робочий день, і цех працює на повну потужність.
– А де ж всі працівники? – дивувався я.
– Усі працівники знаходяться на робочих місцях і виконують свої обов’язки, – відповів супроводжуючий. Посмішка на його обличчі говорила про те, що він очікував цього питання.
– Ходімо вниз, Ви все побачите самі, – запропонував мій китайський гід і ми попрямували до сходів, що вели на перший поверх будівлі.
Увійшовши в величезне як футбольний стадіон приміщення цеху, заповненого рівним гулом працюючих верстатів, я переконався, що виробничий цикл йде повним ходом. Озирнувшись, я побачив, що в цеху все-таки присутні кілька осіб в чистих світлих комбінезонах з написом «CFMOTO».
Як з’ясувалося, це і був весь персонал робочої зміни цеху. І тут я зрозумів, чим пояснюється така незвично мізерна кількість народу. Весь цикл виробництва компонентів двигунів виявився роботизованим, а для обслуговування йдуть вдалину рядів суперсучасних верстатів (відомої у всьому світі компанії DOOSAN) було потрібно лише трохи більше десятка операторів.
Верстати, роботи, маніпулятори … все це злагоджено рухалося за заданим алгоритмом.
Заготовки витягувались з транспортувальних кошиків і зникали всередині обробних верстатів, звідки виходили готові деталі двигунів і вкладалися для транспортування на конвеєр для подальшого складання.
І це – китайське виробництво!
Представляючи собі виробничий процес на китайському підприємстві, я малював у своїй уяві абсолютно іншу картину. Те, що я побачив, стало для мене повною несподіванкою. Я був приголомшений!
Наступним по шляху нашого проходження виявився цех по виробництву рам для всіх видів продукції, що випускається на CFMOTO техніки: квадроциклів, мотоциклів і скутерів. З огляду на велику кількість різних моделей і базових платформ, цех займає значу площу, яку теж найпростіше вимірювати футбольними полями. І знову – роботи і автоматичні операції. Виготовлення окремих елементів рами, їх складання і зварювання, чистова обробка, фарбування, сушка; все це автоматизовано. Тут дуже наочно сприймаються масштаби виробництва заводу – весь видимий простір цього гігантського цеху заповнюють готові рами, компактно складені в кілька ярусів, між якими снують навантажувачі та транспортувальники.
І адже це – не складські запаси! Лише невелика частина продукції цього цеху потрапляє на склади у вигляді запасних компонентів для забезпечення сервісу дилерів. Основна частина рам партіями розходиться по складальним цехам заводу без проміжного зберігання на складах.
Тепер на черзі було знайомство з процесом остаточного складання і тестування двигунів, для чого ми попрямували до окремо розташованому заводському корпусу, де розташовувалося відразу кілька складальних цехів. Конвеєрні лінії зі складання різних типів двигунів здалися дуже знайомими, оскільки практично не відрізнялися від аналогічних конвеєрів, з якими я неодноразово зустрічався на підприємствах з виробництва двигунів, що знаходяться в Австрії і США.
Основна відмінність конвеєра CFMOTO, який відразу ж кинувся в очі, полягала в незвичній для такого виробництва чистоті цеху і самих складальних ліній. В іншому – таке ж обладнання, така ж технологія збірки, той же робочий ритм.
На фінальній частині складального процесу кожен двигун проходить триступеневу статичну перевірку якості збірки, а потім надходить на стенд ходових випробувань. На стенді ходових випробувань тестується фактична робота кожного двигуна і знімаються його вихідні параметри на різних режимах під різними навантаженнями.
Після завершення всіх перевірок і тестів частина двигунів надходить на відповідні конвеєри по збірці одиниць техніки, а частина двигунів направляється на склад готової продукції для подальшого відвантаження підприємствам-замовникам, які використовують двигуни CFMOTO для виробництва власної мототехніки в багатьох країнах світу. На сьогоднішній день завод CFMOTO виробляє понад 100 000 двигунів на рік.
Коли ми увійшли в цех зі складання квадроциклів, на конвеєрах паралельно збиралися ATV моделі CF 625-X6 EFI і SSV моделі CF 625-3 (Z6) EFI.
Тут теж вражали масштаби виробничих потужностей. Коли погляду з’явився завершальний етап остаточного складання квадроциклів, все те, що я побачив раніше, злилося в одну вражаючу картину. Так, у цього підприємства дійсно є величезний потенціал. Незважаючи на те, що сьогодні завод і так випускає до 50-ти квадроциклів в день, наявні виробничі потужності дозволяють це кількість потроїти.
Після остаточного складання кожен квадроцикл проходить всебічні випробування на тестовому полігоні. Тут в реальних умовах експлуатації перевіряється робота двигуна на всіх режимах робочих навантажень, перевіряється функціонування всіх систем квадроцикла, його керованість, ходові якості.
Залишаючи завод, я не міг без посмішки згадувати про те, яким уявляв собі образ «китайського виробника» до того, як своїми очима побачив реальне китайське виробництво зсередини.
Коли на наступний день ми зустрілися з директором заводу CFMOTO, він поцікавився моєю думкою про завод і про те, чи змінилося моє уявлення про китайському виробництві. Я чесно зізнався, що візит на його завод не змінив моє уявлення про китайському виробнику, а перевернув його. Директор посміхнувся і сказав, що поки що далеко не всі підприємства Китаю можуть похвалитися таким рівнем виробництва і такими результатами.
– Ви знаєте, який девіз нашої компанії? – задав наостанок мені питання директор CFMOTO.
– Девіз? Ні не знаю.
– Наш девіз – «Приносити радість!». І в його погляді були і впевненість, і гордість.
Текст і фото: Олександр Соловйов